2011. március 15.

Nem lesz Csernobil Japánban - mert már van

A mai, március 15-i hírek sajnos igazolták a "magunkfajták" gyanakvását, akik első perctől szépítő kormánypropagandának tekintetük azokat a japán nyilatkozatokat, hogy "volt egy kis hidrogénrobbanás, de a sugárzás szintje nem nőtt jelentősen, nem lehet második Csernobil". (Kb. " a beteg biztos nem halhat meg, csak még a fejét keressük"...)

1986-ban előfelvételisként katonai szolgálatomat töltöttem és a csernobili baleset idején épp a Bakonyban voltunk hadgyakorlaton, két hétig kint laktunk a tüzérségi lőtér mellett barakkokban. Amikor egy nap a lőtéren a lövöldözések szünetében (122 mm-es önjáró tarack irányzója voltam) kihozták a friss Népszabadságot, a címlapján öles betűkkel ez virított:

Már nincs veszély!

Miért, volt??? Kérdezgettük egymást. Ez pár nappal a csernobili katasztrófa után volt, ez volt az első hivatalos információ a balesetről...

A magyar sajtó hazai főszaktekintélyként idézgeti Dr. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézete igazgatója láthatóan a laikus közvéleménynek szánt ismeretterjesztő tájékoztatóit. Nekem eddig ezek inkább olyannak tűnnek, mintha ő is a japán kormányszóvivői iroda szolgálatában állna, talán a szakma tekintélyét igyekszik kétségbeesetten védelmezni ezzel, de ez most veszett fejsze nyele.

Tegnapi anyagából, ami egy Kanadai konferencián tartózkodó japán főatomfelelős infóin alapult, elég megböbbentő részlet derült ki, amennyiben az információ hiteles. Sajnos teljesen hihetőnek tűnik. Nagyon tanulságos, hogy -ha igaz - milyen jelentéktelen banánhéjon csúszott el a 2-es blokk hűtése, de egy komplex műszaki civilizáció súlyos üzemzavara, hát még összeomlása esetén erre számítani kell:
Helyzetjelentés a japán földrengés atomerőművi következményeiről
"A helyzet bonyolultságát jól szemlélteti a 2. blokk példája: hosszú ideig biztosítani
tudták a 2. reaktor hőtését, annak ellenére, hogy a beépített dízelgenerátorok kiesése után a telephelyre hozott mobil dízelgenerátorok üzeme nem volt stabil. Nemrégiben a hőtırendszer kiesett, mert a mobil dízelgenerátorok tüzelıolaja elfogyott és nem tudták időben biztosítani a dízelolaj-utánpótlást (!). A zóna vízszint a szükséges érték alá csökkent, az üzemanyag hőtése veszélybe került, majd legalább 2 óra idıtartamra a reaktor zóna teljesen szárazon maradt. A 2. reaktor üzemanyaga az eseménysor következtében részlegesen megolvadhatott."
Kicsit azért megdől a nagyon szervezett és fegyelmezett japánok képének túlzó hite is, hiszen az ország a csapás ellenére funkcionál, pont oda nem voltak képesek eljuttatni egy kis üzemanyagot???
Azért nem olyan biztos, hogy ez az infó nem mese, mert például a mai robbanás a Fukusima 1-es eőmű 4. számú reaktorában cáfolja Aszódi egy korábbiinformációját, ami szerint a 4, 5,6-os számú reaktorokkal azért nem történt baj, mert a földrengés idején levoltak állítva karbantartás miatt:

Sajtóközlemény a japán földrengés atomerımővekre gyakorolt hatásáról
A Fukushima-Daiichi atomerımőben összesen 6 reaktorblokk van, ezek közül három
karbantartáson állt a földrengés idején, melyeken nem tudunk problémáról. A három
mőködő reaktor automatikusan leállt, és elindultak az üzemzavari rendszerek.

Ehhez képest először lelrobbant az 1-es reaktor, később a 3-as, aztán a 2-es és ma a 4-es, amiben tűz van. A 4. reaktornak Aszódi információja szerint nyugalomban kellene lennie... Tehát nem lehet komolyan venni SEMMILYEN szakmai tájékoztatást.

Ezt az információt viszont annál komolyabban kell vennünk, és nem sok jót jelez, illetve az atomszakma tekintélyét teljesen és teljes joggal megszünteti:

Állítólag pánikol a japán atomipar
márc. 14. 21:36 Japán

Egy neve elhallgatását kérő atomipari vezető szerint a japán atomipari vezetők "teljesen bepánikoltak", írja a New York Times. A vezető maga nem vesz részt a nehézségek elhárításában, de sok kapcsolattal rendelkezik Japánban. Azt mondta, "teljes a zavar, nem tudják, mit csináljanak". Ezzel egyidejüleg a fukusimai 2-es reaktort újra tengervízzel hűtik. A 2-es reaktor helyzete vasárnap stabil volt, de a 3-as reaktorblokkban történt robbanásban tönkrement három generátor abból az ötből, amelyek a 2-es reaktorblokk hűtését szolgálták. A 2-es reaktornál is robbanásveszély van.(BBC)
Közben kezd a lakosság is pánikolni, Tokióban megrohanták az üzleteket és óriási tömeg vár a városból kimenő vonatokra. Kérdés, hogy a legendásan fegyelmezett japánoknál mikor szakad el a cérna és mikor válik a helyzet olyan kezelhetetlenné, hogy a népharag a hatalom képviselői ellen fordul?

Egy "Olduvai szakadék"  helyi, regionális szinten már most???  Még Duncan is csak 2012-re várta a durvulást...

Frissítés:


Lehet, hogy a sérült reaktorokból kiszabaduló sugárzó anyag eltörpül a megsérült kiégett fűtőelemtározókból kiszabadulni képes mennyiséghez képest???


Az egész  katasztrófa felvet pár gondolatot modern civilizációnk összeomlásával kapcsolatban:

Az egyik, hogy a japán miniszterelnök két robbanással ezelőtti nyilatkozata, miszerint ez a második világháború óta a legsúlyosabb válság az országban, sajnos felelőtlenül szépítő. A valóságban attól most sokkal rosszabb lesz.

A 20. század két felvonásban lejátszott nagy világháborúja ugyanis a nagyhatalmak és kis csatlósaik között még egy folyamatosan növekvő erőforrástorta (nagyrészt fosszilis, és most látjuk, részben hasadó erőforrások tortája) újrafelosztásáért zajlott. A vesztes hatalmak, a németek és japánok még szörnyű emberi és anyagi veszteségeik elenére is elég hamar újjáépíthették országaikat és lakosaikra töretlenül emelkedő életszínvonal várt még bő fél évszázadnyi időre.
Most semmi hasonlóra nincs esély, az olajcsúcson túl egy rohamosan zsugorodó globális erőforrás"tortából" kellene finanszírozni pl. a japán újjáépítést is.  Ez lehetetlenség.  A modern Japán és a modern világ számára ez a vég kezdete.

Érdemes a dolog történelmi összefüggéseit is áttekinteni. Japán a Tokugawa-korszakban a "nagy Felfedezések" óta globalizálódó világtól való elzárkózást választotta, kb. 300 éven át stagnáló népességszám, alacsony, takarékos (kizárólag BELSŐ) erőforrásigény és a nyugathoz képest vonzóan magas életminőség, civilizációs szint mellett.
Amikor a fosszilis energiahordozókat lerabló nyugati civilizáció hajóágyúkkal "nyitotta meg" ezt a bölcsen, etikusan a szakadék felé tartó versenytől elzárkózó Japánt, azzal automatikusan a külső, majd belső agresszió pályájára lökte az országot. Nem meglepő, hogy az iprai forradalomba erőszakkal bekapcsolt, belső nyersanyagforrásokban szegény, de népes és civilizált országnak törvényszerűen kellett agresszív hódító hatalommá válnia a megnyitás után, hogy a "fejlettek" által diktált erőforrászabáló iparosítási, fogyasztási tempót tarthassa. Második világháborús veresége után pedig a Pax Americana rendszerébe betagozódva a fenntarthatatlan fogyasztói társadalmat csakis a jövő felélésével, többek között az atomerőművek és kiégett fűtőanyagtározóik Damoklész-kardjának népe feje felé függesztésével tudta fenntartani.

A bő fél évszázadnyi "hitelre" (a jövőtől vett hitelre) alapozott fogyasztósdiért a Sors most nyújtotta be a számlát...

Tévedünk, ha azt hisszük, hogy csak a japánoknak...


A mai, március 15-i miniszterelnöki ünnepi beszéd a japán katasztrófa és az arab harcok hátterével kicsit olyan, mint amikor a római város lakói nem hallják, hogy a barbárok ostromolják a kaput, mert a harci zajt elnyomja a tömeg üvöltése az arénában...

Nézzük csak, kit is ünneplünk márc 15-én: nyilvánvalóan azt a Világerőt, amely világszerte szétzúzta a reakciós, feudális mucsai csökevényeket, a Haladás béklyóit és elhozta a Fejlődést mindenkinek.
Ez az erő és hazai 48-a tette lehetővé, hogy a mucsai földbirtok, nemesé és paraszté egyaránt végre hitellel terhelhető lehessen és pár évtized leforgása alatt jókora részét elvigye a kamatoskamat. (kiválasztott kezekbe)

Ugyanez a maradiságot, fejlődéstől elzárkózást nem tűrő (nálunk "48-as") ERŐ "nyitotta meg" az önkéntes középkorában ("Középkorában" - persze ez ott értelmetlen, nem lévén se antik Rómájuk, se Reneszánszuk) élő Japánt. 2011 március 15-re megbukott a Haladás rendszere, illendő volt azért utoljára megünnepelni...

Nincsenek megjegyzések: