„A patkánnyal nem szabad megpróbálni megütközni a csatornában, mert ott ő van előnyben.” „Meg kell próbálni kihozni a fényre. Fél tőle! Visszahúzódik!”
Az utóbbi időben több irányból is a mágia felé fordult az érdeklődésem. Különféle forrásokból kezdett bennem tudatosodni, hogy a modern kor jelenségeit, vagy akár napjaink politikai machinációit, a tudatipar ármánykodásait, de még az olajcsúcs eléréséhez vezető tudományos-technikai forradalmat sem érthetjük meg a mágia tanulmányozása nélkül. Az egyik forrásom a már sokat idézett Greer "fődruida", aki az okkultizmus elég alapos beavatottja, ezirányú szakkönyvek szerzője, nem véletlen, hogy az általa vezettt szervezet leánykori nevén az "Amerikai Szabadkőműves Druidák Ősi Rendje".
Természetesen a mágia nem egészen azt jelenti, amit a legtöbben a mesék és hiedelmek alapján gondolnak róla, tehát a természeti törvényeket áthágni képes varázstudást, akár elhiszik a mágia jelentését így képzelők, hogy létezik ilyesmi, akár nem. Greer egy tanulságos írásában, mely csak a benne felcsillanó módszertana miatt érdekes, nem pedig a progresszív-balos mozgalmár-közegnek osztogatott elvi iránymutatásai miatt, elárul egy keveset a mágia lényegéről, módszereiről. (És persze egyéb írásaiban, blogbejegyzéseibben is gyakran megteszi ezt, pl. itt.)
John Michael Greer: Politikai változás kulturális mágia útján
Dion Fortune (Violet Firth Evans), a huszadik század egyik legnagyobb mágia-teoretikusa a mágiát úgy definiálta, mint “a tudat szándékos megváltoztatásának művészete és tudománya.” Bár a mágia, ahogy én értelmezem, inkább egy mesterség, mint művészet, vagy tudomány, az alapelv érvényes. A mágia médiuma a tudat — a saját tudatunk, más embereké, valamint (ez már vitatottab, legalábbis a modern ipari társadalom kultúrájának világnézete szerint) különféle nem emberi entitásoké. A mágia eszközei az akarat, képzelet és magának a tudatnak a belső struktúrái, melyek a szimbólumok és rítusok formális mintázatából állnak össze. A mágia céljait a konkrét mágus határozza meg.
Mindennek a társadalmi változásra és általában a társadalomra vonatkozó jelentőségét a néhai Ioan Culianu, a mágia kisszámú jelentős modern kutatójának egyike fejtette ki hatásosan, aki egyúttal egy hozzáértő mágus is volt. "Erósz és Mágia a Reneszánsz idején" c. úttörő könyvében (1984) Culianu azt állította, hogy a modern reklám a mágia egy formája, és szerinte a modern fogyasztói társadalmak “varázsló-országoknak” tekinthetők, melyekben a társadalom feletti uralmat nem elsősorban erőszakkal tartják fenn, hanem mágikusan feltöltött képek útján. Ez egy lényeges észrevétel; amikor az emberek például egy buborékos barna cukros vizet identitásuk és emberi értékeik forrásának tekintenek, hasonlóságuk a tündérmesék megbabonázott szereplőihez nem véletlen. Szó szerint el vannak varázsolva.
Azok, akik nincsenek hozzászokva a mágia fogalmához, könnyebben elképzelhetik a varázslást történetekként. Valóban, a mágia nem kis része felfogható mesemondásként, történetmesélésként. A mágus szimbólumokat és rítust használ egy sztori elmeséléséhez és azt olyan lebilincselően teszi, hogy a hallgatók elhiszik, hogy az valóságos — majd ezután valóra váltják a saját cselekvésükkel. A mágikus összecsapás egy történetmondók közötti harc, melyben mindegyik mágus igyekszik definiálni egy közös valóságot a céljait legjobban szolgáló történet kifejezései által. A globális nagyvállalati rendszer és az antiglobalista aktivista közösség közötti kűzdelem Culianu megvilágításai alapján felfogható ellentétes sztorikat mesélő mágusok harcaként.
(Nem tartozik szorosan mai témánkhoz, de a fentiek alapján továbbléphetünk az Ördögűző blog tárgyának megértése felé is, hogy miért árasztják el az okkultisták a világot a saját szimbólumaikkal, például épületekbe csomagolva, illetve a Kitalált Újkor témája felé, hogy miért hamisítják, illetve befolyásolják mágusok a történelmet és milyen mágikus eszközként szerepelnek - jó és gonosz célokra egyaránt - a vallások sztorijai. Kapásból a mágikus sztorinak a hatása alá kerülő elvarázsolt közönség általi valóra váltására egy jó példa a Purim meséjének megelevenedése. A zsidó és keresztény vallások folyamatos harca egy tipikus mágikus összecsapás, egy kivételesen hosszú történelmi korszakon át. Bár a kereszténység mágiája az utolsókat rúgja...)
Még egy témánkhoz kapcsolódó részlet az írásból, itt hangsúlyozottan nem az az érdekes, hogy Greer, akit ezért (enyhén szólva) nem is tartok minden téren példamutatónak, a destruktív feminista mozgalomnak és a tágabb "progresszív" siserehadnak ad tanácsokat (bár ezek fellépése a rablókapitalista multik uralma ellen önmagában rendben van, ahogy ezt a hazai LMP kettőssége is jelzi):
I. A tárgyiasítás varázslata
(...) Starhawk esszéje: “A Globális Igazság feminista nézőpontja” (45-50 old.) egy másik fajta tárgyiasítást mutat meg a gyakorlatban. Starhawk egy tehetséges mágus és esszéje a névmágia jó példája. Válaszolva az állításokra, melyek szerint a világ problémáit a saját érdekeiket a neoliberális ideológia zászlaja alatt megvalósító globális nagyvállalatok okozzák, azt állítja, hogy a multi nagyvállalatok és a neoliberalizmus egyaránt csak a patriarchátus formái. Az átnevezés ezen aktusa által a multiellenes nyelvezetet és helyzetelemzést a sok könyvében ügyesen védelmezett feminista filozófia alá rendeli.
(Vagyis a saját terepére igyekszik átteni a hadszínteret, ahol ő van otthon.) A fenti példából nekünk most csak annyi érdekes, hogy a "mágus" (vagy nyugodtan idézőjel nélkül) a hatalmába keríti a valóság egy jelenségét azáltal, hogy saját, új nevet ad neki.
Ángyán egy ösztönös mágustehetségnek tűnik, mert nagy eséllyel sikerült az Orbán-rezsim eredeti felhalmozó, birtoképítő-zsákmányoló tevékenységével szembeni tömeges, de szervezetlen és amorf érzelmeket egy látványos, (talán) tömegek képzeletét megragadni képes képbe, imázsba foglalnia, ezzel szimbolikusan megjelenítenie. A rutinos hivatásos ellenzéki pártpolitikusoknak, pártoknak sem a rezsim baloldali, sem jobboldali ellenzéke részéről nem sikerült eddig ilyen hatásosan az ellenérzések tárgyát, a parlamentarizmus szabályait többnyire csak látszatként betartó harácsoló egyeduralmi gépezetet egyetlen nagyerejű szimbólumba, illetve tömör verbális képbe foglalni, mint amilyen a csatornájában uralmi pozícióban levő patkány, melynek ellenszere a fény.
![]() |
Mágusok csatája: Szabadságharcot vívunk! - Gyere ki a csatornából! |
Természetesen az ellenfél lepatkányozása és a sötétség-fény párhuzam alkalmazása, a sötétségé az ellenfélre, a fényé a Jó erőire egy cseppet sem hallatlan újdonság, sőt, azonban mégis feltűnő, hogy milyen természetességgel sikerült ezt Ángyánnak most bevetnie. A profiknak ugyanis nem sikerült eddig semmi hasonló... A "maffiacsaládok", vagy "latin-amerikai birtokstruktúra" kifejezések csak félig tartoznak ide, ugyanis e kifejezések gyakorlatilag egy az egyben az eredeti jelentésük értelmében reálisan leírják a hazai jelenséget, amikre Ángyán alkalmazza őket, tehát ezek - kétségkívül találó és szintén hatásos - alkalmazása nem minősül mágiának, csak a dolgok néven nevezésének. Igaz, a profi politikában, a spektrum nagy részében (nagyrészt a Jobbik kivételével, de náluk se minden témában) már ez is ritkaság.
Amennyiben a magyar politika nagy kűzdelmei főleg, vagy kizárólag a "mágikus összecsapás" kereteiben zajlanának, Ángyán a maga természetes mágikus karizmája révén a siker esélyével folytathatná tovább ezt a harcot. Azonban a harc nem valamiféle "fair play" szabályai szerint folyik, hisz épp erről szólnak Ángyán vádjai is a maffiacsaládok ellen, mivel az ilyen rendszerkritikus vélemények egyik fő terepe az internet, a rezsim logikusan igyekszik eltömni ezt a csatorna tetején fényt beeresztő nyílást is, a már a trafiktörvénynél is megszokott módon az ifjúság védelme ürügyével, a cél a gyerekpornó megszüntetése:
Korlátozhatják az internetet
"A jövőben a bíróságok elrendelhetik egyes, külföldi szervereken lévő internetes adatok elérésének blokkolását. A büntető tárgyú törvények erről is szóló - a kormány által kezdeményezett - módosítását hétfőn a Fidesz-KDNP támogatásával fogadta el a parlament.
A változtatás lehetővé teszi a külföldi szervereken lévő adatok időleges vagy végleges hozzáférhetetlenné tételét."
"A jogszabály indoklása szerint egyre nő az interneten keresztül elkövetett bűncselekmények száma, és különösen kiszolgáltatottak a gyerekek. Ezért a kormány a kiskorúak szexuális bántalmazása, kizsákmányolása és a gyermekpornográfia elleni fellépés lehetővé tétele érdekében kezdeményezte a változtatást."
Nem kérdés, hogy a gyerekpornó aljasságával szemben fel kell lépni, ahogy az ifjúság egészségét is védeni kell a cigarettafüsttől, de hogy itt mennyire komolyan ez aggasztja a kormányt, az egyértelmű:
Ángyán: a csatornában a patkány van előnyben
"Egyetértek azzal, hogy ez egy elképesztő helyzet" – fogalmazott Ángyán, aki szerint a parlamentben azt sem tudja az ember, hova nézzen, amikor azt hallja, hogy "a trafiktörvénnyel az ifjúságot akarjuk védeni", és közben mosolyog az előterjesztő képviselő, mert maga se hiszi el amit olvas. "De felolvassa, a fagylattal és a mindenfélével, családoknak munkahelyek, nem tud az ember hova nézni".Természetesen a tömegek tudatát befolyásoló tömegmédia-tömegmágia közvetítése nélkül az ilyen eredeti szimbólumalkotó képesség se érne sokat, érdekes, hogy Ángyán május 22-i szavaiból a Hírháttéren június 3-ra lett hír, amit aztán például a kurucinfó utánközlése (külföldi szerver, gyermekpornó!) spriccelt szét, sőt, Ángyán említi, hogy Szolnokon már régebben használta ezt a képet. Bizonyára ő is hallotta ezt korábban másoktól, más témára, nem a "Fidesz" föld-, trafik-, stb. mutyijaira, a sajtógépezetben pedig csak most kaptak észbe valakik, hogy ebből hírt kell csinálni... Azonban eddigi életútja alapján Ángyán semmiképpen nem tűnik felépített figurának és nincs okom feltételezni, hogy például ezt a látványos patkány-képet hivatásos tömegmágia/média-szakemberek adták volna a keze ügyébe.
A lényeges kérdés azonban az, hogy miért nem fogadható el az Orbán-rezsim újfeudális hatalmi bázisépítése? Vajon többek között az olajcsúcs ismeretében nem tekinthetjük ezt elkerülhetetlenül szükségesnek az ország fenntartása, a modern világ összeomlása alatti és az utánra való átmentése céljából??? Hiszen e blog is azzal a címmel indult, hogy "Vissza a jövőbe!"! Mivel nyilvánvaló, hogy a modern társadalmi struktúrák is az erőforrásbőség, konkrétan az olcsó olaj következményei, ennek eltűnése miatt nem maradhatnak fenn.
![]() |
Viktornak mindig igaza van! Szabadságharcunk győzni fog! |
Orbán és épülő hűbéri piramisa nem az erőforrásbőség megszűnése utáni magyar jövőt szolgálja, mert a társadalomnak a régi-új viszonyokhoz való alkalmazkodása elősegítése helyett kontraproduktív, élősködő, a többség érdekén átgázoló zsákmányszerző politikát folytat és ennyiben az okkultista erdélyi rablófejedelmek ön- és közveszélyes politikájának reinkarnációja.
Önmagában az újfeudalizmus nyilván elkerülhetetlen... De lehetne jobban csinálni és jobban kellene csinálni, az arisztokrácia és a társadalmi hierarchia felsőbb szintjeinek azon hagyományos eszménye alapján, hogy rangjuk, birtokaik, előjogaik a társadalom vezetésére, irányítására jogosítják fel őket, nem annak gátlástalan kirablására. Hogy kötelességeik vannak a társadalommal szemben, melynek kivételezett tagjai.
Az erőforrásszegénységhez való alkalmazkodás egyik legfőbb feladata a vidék visszafoglalása, újrabenépesítése aktív, gyermekes magyar családokkal, egy ilyen nemzetmentő, megtartó program egyik alapvető eszköze lehetne az állami tulajdonban levő föld. Az orbáni elit birtokharácsolása épp ezt a túlélési programot teszi lehetetlenné, a magyarság várható nagyarányú pusztulása neki ezért nem nagy ár:
Ángyán: A patkányt ki kell rángatni a csatornábólA Patkány az egész országot igyekszik csatornává változtatni, mert ott érzi jól magát, az a természetes élettere.
„Úgy népesítette be a 2400-as tehenészetét, hogy a környékben négy telepet megszüntetett. Ez a multinak is módszere, ha betelepül valahová, akkor a környékben a kicsik tönkremennek” – magyarázza Ángyán. – A négy telepen 150 munkahely szűnt meg, ugyanakkor létrehozott 58 munkahelyet a zenélő tehenészetben és felveszi rá a támogatást, mert ő létrehozott 58 munkahelyet.”
A "szabadságharc" retorikája természetesen az azzal ellentétes gyakorlati cselekvés tényét eltakarni kívánó szómágia trükkje, szemfényvesztése. Mint látjuk, egyelőre tömegek körében hatásos, sokakat elvarázsol. A mi ellenmágiánk célja, hogy saját magunk, tudatunk körül egy bűvkört húzzunk, hogy ránk ne legyenek hatásosak I. Viktor és hivatásos mágusai (pl. Birnbaum és Finkelstein) varázsigéi. Ángyán ellenvarázslata annak kísérlete, hogy tömegeket is megpróbáljon kivonni a kormányzati mágia hatása alól és szembeállítsa őket azzal egy másik varázslatos kép által vezetve... Greernek igaza van, a mágia önmagában valóban egy mesterség, amit lehet jóra és rosszra használni. (ő maga nemcsak jóra használja!)
Kapcsolódó bejegyzés a Kitalált Újkoron: Birtokharácsolás az államhatalom vezető pozíciójából - egy Nagy Előd