2011. június 10.

Orbán a makói gázt adta az oroszoknak a MOL-ért cserébe?

Frissítve

A címben természetesen hangsúlyos a kérdőjel...


A MOL részvénycsomagjának a minapi visszavásárlása a kormány részéről az orosz Szurgutnyeftyegaztól (az orbáni államadósságcsökkentési retorikával teljesen szembemenve) felvetette a kérdést, hogy az oroszok mit kérhettek cserébe. Az ugyanis nem valószínű, hogy Orbán Viktor rákényszeríthette volna akaratát az orosz kormányra, megyegyeztek, tehát valamit muszáj volt cserébe megígérni.

Most felmerül egy lehetőség, hogy mi lehetett az ellentételezés, de ha ez a spekulációm netán találat, az kb. annyira lenne logikus, mint a részvénycsomag visszavásárlása az államadósság jókora növelésével a meghirdetett "erőltetett" államadósságcsökkentési politika "keretében"...

Menedzsment Fórum: A szerbeké lesz a legendás makói gáz?

"Tavaly úgy nézett ki, hogy lőttek a sokáig hatalmas magyar gázvagyonként emlegetett makói kitermelésnek, mivel a Mol kiszállt az üzletből. Most azonban az egykori kanadai partner a szerb olajvállalattal írt alá megállapodást, mely vállalta a további fúrások finanszírozását, siker esetén pedig 50 százalékos tulajdonrészt szerez a mezőben."

"A Falcon 2007-ben még hatalmas reményeket fűzött a projekthez. Szabó György, a Falcon igazgatóságának elnöke, a vállalat magyarországi cégének, a TXM Kft.-nek az ügyvezetője például úgy nyilatkozott, hogy Magyarország gázellátása három éven belül - azaz 2010-re - önállóvá válhat az itteni földgáznak köszönhetően. Akkori állítása szerint a térségben talált 1500 milliárd köbméternyi gázvagyon versenytársa lehet a szibériai gázkészletnek."

"Jönnek a szerbek - Vagy az oroszok?
A TXM Kft. csütörtökön szándéknyilatkozatot írt alá a Naftna Industrija Srbije (NIS), j.s.c. Novi Saddal arról, hogy a szerb cég 2012 végéig további három fúrást finanszíroz a makói mezőn, esetleges siker esetén pedig a termelésbe álló kútban 50 százalékos tulajdonrészt szerez. A fúrások befejezése után ha a szerb vállalat nem él jogával, akkor teljes egészében a TXM Kft. tulajdonában maradnak a kutak."

"A mostani szándéknyilatkozatot egyébként még mindkét cég igazgatóságának jóvá kell hagynia, érdekesség, hogy a NIS többségi tulajdonosa az orosz Gazprom, mely ezzel a megállapodással közvetve tulajdonrészt szerezhet a magyar gázmezőben."

Ez bizony "érdekesség" a javából...

Frissítés:

A Le Monde tovább találgat az ügyben:

Le Monde: a metrót, vagy Paksot adtuk a Mol-részvényekért

Az egész ügy kb. Sok Hűhó Semmiért, az ügylet mindkét oldalán.
A magyar állam visszavette a MOLT az oroszoktól "nemzeti tulajdonba" (na, nem az egészet), azt a MOL-t, amely döntő többségben csakis orosz importolajat dolgozhat fel, amíg létezni fog. A Le Monde marhaságot ír itt:
" A sors iróniája, hogy a neoliberális ortodoxia őrzője fogja végül megsegíteni Magyarországot abban, hogy visszaszerezze energetikai szuverenitását"
hiszen attól, hogy a túlnyomórészt orosz olajat feldolgozó MOL egy döntő részvénycsomagja most nem orosz, hanem magyar állami tulajdonban van, még nem szereztünk vissza semmit az energetikai szuverenitásból. Azt az energiaimport megszűnésekor fogjuk visszaszerezni, de nem biztos, hogy a fogyasztáshoz szokott népünk (magamat természetesen  beleértve) ettől boldog lesz. (a modern világ összeomlásától)

Az ügylet másik oldalán álló,eddig felmerült dolgok szintén haszontalanok, vagy esélytelenek, értelmetlenek:
- a makói gáz legnagyob eséllyel felhozhatatlan és felhozása csak halogatná a fenntarthatóbb gazdaságra átállást
- sem új metróra nem lesz szükség, sem a meglevők nemigen lesznek fenntarthatók egy összeomló gazdaságban és társadalomban, talán már 3-4 éven belül, erre a kis időre már minek új járműveket beszerezni
- Pakshima bővítése egy agyrém, de nem igazán tűnik fenyegető veszélynek, öszeomló, káoszba süllyedő, máris minden téren leépülő és kezdődő lázongásokkal terhelt társadalmunk és gazdaságunk már nem képes akkora erőfeszítésre, mint egy új atomerőmű megépítése. A fenyegető és síri veszély a már működő erőmű és (részben) "kiégett" fűtőelemeinek sorsa egy összeomlás közepette.
- ide sorolhatjuk a vétel finanszírozására szolgáló IMF-hitel felhasználását is, nem oszt, nem szoroz, a pilótajáték belátható időn belül összeomlik, a közeljövő perspektívájában nézve a "pénz", amiért vették, értéktelen, de amit vettek rajta, az is...

Tehát a kormány már megint látványos pótcselekvésekkel tölti ki az időt, miközben hagyják az eseményeket sodródni a Niagara felé.

Frissítés2:

A Le Monde jól hallhatta, úgy tűnik, az orsz MOL-alkunak valóban része lehet Paks bővítése:
 Kell az atom Magyarországnak

"Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy az atomenergiát kiiktassa a magyar villamos energia rendszerből – közölte Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Magyar Villamos Művek keddi sajtótájékoztatóján. Magyarország nem követi tehát Németország példáját, és nem hagy fel az atomenergiával, a növekvő energiaigény miatt viszont mindenképpen bővítik a Paksi Atomerőművet."
 Hogy ezek mit terveznek, az semmit nem változtat fentebb kifejtett tippemen, hogy ez a terv is papíron marad, mint annyi. Mindenesetre páros hét van, a geddon ügyeiben tájékozott és azt stratégiai terveiben figyelembe vevő Orbán Viktor  imázsát megint szögre lehet akasztani...

Úszunk az árral, a gyeplőt a lovak közé dobták, de ezt hangos kurjongatással leplezik, és biztos, ami biztos, a lovak fenekét izzó nyársakkal sütögetik, sőt egymásra uszítják őket...
Orbán első kormányzása idején még valamit fel is mutatott kormányzásképességből, érdekes, hogy most, a történelmi vészhelyzet idejére vált komplett idiótává...

7 megjegyzés:

satyi írta...

http://ffek.hu/blog/hetesi_zsolt/nem_hagyomanyos_gazkeszletek_jovoje

Ez a cikk alapján nem valami nagy szám a makói gáz. Bár a cikk óta eltelt 1év, lehet hogy javultak a kilátások?

Névtelen írta...

Igen, ezzel Orbán nem sokat kockáztat. Lehet, hogy tényleg van ott gáz (bár amit az érdekelt fél nyilatkozik, azt nem kell feltétlenül készpénznek venni).
Na de, hogy jön föl?!
Atomot robbantanak?
Üdv
Batka

Bobkó Csaba írta...

Persze. Szerintem se lesz abból sok gáz, vagy semmi. Ráadásul csak meghosszabbjtaná a fenntarthatatlan berendezkedés agóniáját, tovább hanyagolhatnánk a fenntarthatóbbra átállást.
Mindenesetre érdekes, az oroszok eszerint valamit látnak benne. persze tele van a világ ma reménytelen vágyakkal...

Névtelen írta...

Onnan csak akkor jon fel gaz, ha elobb Lenvai Ildikot (maszop) lekuldik (esetleg meg Kiszeli Tunde is kell hozza) maskulonben tobb lesz a befektetett energia mint amit agazbol nyernek.

-tj- írta...

Mára már bebizonyosodott, hogy Európa leggazdagabb gázmezőjét találták meg a Dél-Alföldön. Az egyik legismertebb készletelemző, a Scotia szerint a készlet meghaladhatja az 1500 milliárd köbmétert.
Egyes becslések szerint magyarország teljes gázellátását több mint 80 évig tudná biztosítani az itt kitermelhető gáz.
Egy újabb pofon a Fidesz-szavazóknak.
Emlékeztetőül O.V.-től: "Magyarország nem eladó!"
Erre most egy újabb szeletet adott el az országból a "nemzeti együttműködés kormánya".
A nagy kérdés csak az, milyen nemzetek együttműködésének a kormánya, mert kommunikációban nagyon nemzeti, tetteiben cselekedeteiben viszont sunyi módon tovább folytatja elődjének irányvonalát.

Bobkó Csaba írta...

Viszont mivel nem létező IMF "pénzzel" fizettek érte, kb. nem vesztettünk semmit. Igaz, nagy eséllyel nem is nyertünk...
Mivel a MOL orosz olajszállítások nélkül nem sokat ér.

Névtelen írta...

...szóval nem történt más, mint hogy a kormányunk sikeresen eltőzsdézte az adófizetők pénzét. (Én az IMF-től kölcsönkért pénzre az adófizetők pénzeként tekintek, de lehet velem vitatkozni... :)

Vagy. A kormány tényleg stratégiai befektetésnek szánta, nem fogja remegő kézzel eladni, sok-sok évig ül majd a részvényeken, bízva abban, hogy lesz még felfele, mint ahogy a 2008-as lejtmenet után is volt.

szd