2008. augusztus 31.

Mégis talentum Kiszlich!

Legalábbis van amihez...

Érdekes fejlemények kormányfőnk helyezkedéséről a formálódó Eurázsiai Blokk iránt:

Kiutasították Tibetet
"Kiutasították Magyarországról a hat éve törvényesen Magyarországon tartózkodó Csögyal Tenzint, a tibeti emigráns parlament volt képviselőjét. A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán tanító tibeti szerzetesnek – annak ellenére, hogy a napokban kapta kézhez 2010-ig érvényes munkavállalási engedélyét – szeptember 8-ig el kell hagynia Magyarország területét. "

Szóval Fletó titkos megállapodást kötött a kínaiakkal az olimpia alatt, a Magyar Nemzet bírálja is a szolgalelkű interjújáért, nem is sejtve, hogy mi van a háttérben:

Gyurcsány pekingi coming outja

Jellemző a MN jegyzetírójának dilettantizmusára, hogy nem fogja fel, mekkora önellentmondás egyrészt határozottan grúz-ellenes és szinte oroszpárti álláspontot elfoglalni lapjának (helyesen), másrészt így nekimenni Fletónak, amiért logikusan megegyezik Kínával. Nem áll össze a kép a firkász kis agyában, hogy az oroszok a grúz háború kirobbanása előtt (amire tehát nyilvánvalóan készültek) a hazai sajtó által nem éppen túlharsogott szimbolikus aktus keretében visszaadtak Kínának egy kis szigetet az Amúr folyón, amit még tán a cár foglalt el egykor. Azóta Kína kifejezte megértését az abház és déloszét függetlenség orosz elismerése iránt. Tehát formálódik az Eurázsiai Blokk az USA hegemóniájának megdöntésére.

A MN firkászával ellentétben Fletó viszont világosan érteni látszik a helyzetet.

Korábbi politikai preferenciáimmal mit sem törődve meg kell állapítanom, hogy Fletó mégse tökéletesen tehetségtelen, illetve érdektelen a kormányzás iránt, minimum a külpolitikai, geopolitikai területhez van érzéke, ellentétben fő riválisával. Fogcsikorgatva vagyok kénytelen kifejezni reményemet, hogy mostanában nem lesz előrehozott választás és hogy egy darabig még ez a kormány külpolitizál hazánk nevében.

Őszinte sajnálatom a szegény tibetiek iránt, fiúk, sajnos nem vagyunk abban a helyzetben, hogy bármit tegyünk értetek...

Kiemelek még egy dicséretes elvet a MN által ledorongolt nyilatkozatból:

"Gy. Ferenc a Kínát ért nemzetközi bírálatokkal kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt a China Dailynek, hogy a különböző országoknak megértést kell tanúsítaniuk egymás iránt. Szerinte nagyon könnyű kívülről ítélkezni, kinek van igaza, ám a helyzet összetettebb. „Tisztelnünk kell egymás álláspontját, és azt, hogy egyes országok lakossága miként szeretné élni az életét” – mondta."

Amelyik magyar politikus nem ezt az elvet követi külpolitikai megnyilvánulásaiban, az minden bizonnyal idegen hatalom fizetett ügynöke.

Akik ismernek, tudhatják, hogy ez tőlem nem egy régi pártszimpátián alapuló vélemény, sőt.


Folytatás, szept.2.

Batka alábbi hozzászólása nyomán hasznosnak látom itt kifejteni:

Függésünk, szuverenitásunk korlátainak tényleges értékelése homlokegyenest ellenkezik a politikai szféra divatos, közhelyes lózungjaival, amiket már teljesen Szabad Népes stílusban rángattak elő a Fidesz-propagandisták (köztük jobb sorsra érdemesek is) pl. a Jobbklikken, Orbánvili kiállását indokolva. A dolog tulajdonképpen napnál világosabb, még a vakok is látják, csak a Fidesz fizetési listáján levők nem.

Tehát egy percig sem szabadultunk ki az orosz függésből a gengszterváltással, annyi történt, hogy egy birodalom függéséből kettőébe kerültünk. Kb. úgy, mint a török hódoltság idején a határmenti kettős adóztatású területek. A háború és 56 utáni katonai alávetettségünk a szocialista modernizáció során kiegészült az orosz kőolajtól és földgáztól való függéssel. (Ebben semmi különösen szocialista nem volt, a nyugati szféra országai éppúgy olaj- és gázfüggők lettek, modern jóléti civilizációnk az energiarabszolgák munkáján alapul. A jelentős saját kitermeléssel nem rendelkező, fogyasztó országok számára ez mindenhol előrevetített egy függést a termelőktől, vagy a szállítást ellenőrző hatalmaktól. )

Amikor a Szovjetunió összeomlása közben kivonták tőlünk a keleti birodalom csapatait, valójában csak a befolyás őrzésének idejétmúlt, költséges, gazdaságtalan eszközétől szabadultak meg, függetlenül attól, hogy persze kényszerből. Abszolút röhejessé teszi a kanonizált világmagyarázatokat ("rendszerváltás", "tovarisi konyec" "csatlakoztunk a Nyugathoz") a tény, hogy az orosz energiától való függésünk folyamatosan erősödött a rendszer/gengszterváltás után.

Új "demokratikus" kormányaink állami szubvencióval támogatták tovább pl. a vezetékes gáz bevezetését egyre kisebb településekre, még erdővidéki aprófalvakba is, míg kialakult a mai szélsőséges kiszolgáltatottságunk. Ugyanilyan hatású volt az elvileg a nyugati, amerikai fogyasztói, autóstársadalmi modell erőltetett ütemű, esztelen kiépítése, amire lényegében az egy emberöltőnyi "demokratikus" korszak teljes elkölthető beruházási mennyiségét öltük bele, nagyrészt hitelből. A szintén esztelenül leépített ipar energiaigényének kiesését a folyékony üzemanyag terén felülmúlta az autózás egyre növekvő igénye, amit a településszerkezet divatos szétverésével (autópályák, elkerülő utak, zöldövezetbe szétszóródás, városon kívüli bevásárlódobozok, irodaparkok, stb.) direkt ösztönöztek.
Mindennek olajigénye a mi földrajzi fekvésünk mellett az oroszoktól való függést fokozta, ill. tartotta magas szinten, NATO- és EU-tagságunktól teljesen függetlenül.

De a másik, Nyugati, vagy Globalista birodalomtól való függés terén se éles választóvonal a módszerváltás, vagy talán fügefalevélváltás. Tőle való függésünk már a Kádár-kor hitelfelvételeivel megkezdődött. Ez a birodalom már át is ugorhatta a megszállás látványosan durva katonai eszközét, ahogy a világ jó részén is, nekik megadatott, hogy egyből a "puha" (valójában nagyon is kemény) pénzügyi pórázt használhatták, bár a katonai fegyelmezés eszközei valahol mindig meg vannak lengetve, Szerbia, Irak, stb., az okosak tanulnak a mások kárán. A két, nem katonai póráz közül azonban a pénzügyi hamarosan hatástalan lehet a globális pénzügyi pilótajáték bukásával, amelyre ezer előjel figyelmeztet, míg az energiapóráz rohamosan felértékelődik.

Ezzel el is jutottunk oda, hogy Orbán, vagy Gyurcsány látja jobban, melyik birodalomtól való függésünk lesz a közeljövőben a döntőbb, melyiknél kell inkább pedálozni, nem utolsó sorban saját helytartói egzisztenciája érdekében is, de netán az országéban is.
Szerintem Gyurcsány bizonyult e téren okosabbnak, ezért a bejegyzésem címe, míg Orbán minden pénzét feltette a vesztes lóra, szerencse, hogy egyelőre nem az országét, csak a sajátját. Azt még ki lehet bírni, hogy ő nem lesz helytartó, ha nem lesz.
A fentieket összefoglalva, nem értek egyet, hogy jelenleg nem vagyunk orosz érdekszféra, hogy kizárólag az atlanti "szövetségi" rendszer csatlósai lennénk. Mindkettőtől függünk, de tartósan húsbavágóbban az oroszoktól. Ráadásul a globalista függés tőlünk csak vitt, míg az oroszok az energiaszállításokat kereskedelmi alapon nyújtják, elvileg arra fordítottuk, amire akartuk, a mi hibánk, hogy (a világ többi részéhez, így az oroszokhoz is hasonlóan) jövőtlen dolgokba fecséreltük/jük.

A két birodalom közül a globális/amerikai recseg-ropog, épp az energiaválság és globális erőforrásválság következtében, illetve az ezekkel szorosan összefüggő pénzügyi pilótajáték-rendszer törvényszerű, máris zajló bukása miatt befolyása rohamosan csökkenni fog.
(Végződhet ez atomháborúval, de azzal sok terveznivalónk nincs.) Az oroszok ereje épp attól, ami az USÁ-t gyengíti, nő. Igaz, nem örökre, hiszen olajexportjuk relatíve rövid, belátható időn belül megszűnik, de a lényeg, hogy egy, vagy két döntő évtizedig, az energetikai önellátásra való kényszerű áttérésünk átmeneti időszakában ők lesznek itt erősek, nem az USA, főleg nem a "NATO". A folyamat tágabb geopolitikai összefüggése, hogy az oroszok stratégiai szövetségre léptek Kínával az egypólusú, USA-hegemóniával fémjelzett világrend többpólusúvá alakításáért, saját befolyásuk növeléséért.

Tehát Orbán szélsőségesen atlantista kiállása, a dolog túllihegése menthetetlen, felelőtlen, hogy a Terminus Technicus blog Yspadden Penkaurjától idézzek, ez több mint bűn, ez hiba. Ezzel elugratta őkelme a fejedelemséget, míg a kormány példásan épp annyira állt ki a NATO mellett, amennyire tagságunk erre kötelez, a nyilatkozattal, hogy nem fogjuk elismerni Abháziát és Dél-Oszétiát. Ha ez a jövőben mégis változna, elég kormányszóvivőt/külügyminisztert cserélni. A Fidesz esetén az orientáció módosításához pártelnököt/miniszterelnökjelöltet kell váltani...
Orbán Viktor elefántcsonttoronyban él temetési beszéde óta, összetéveszti virtuális világát a valósággal. Utóbbiban a mi kis, kettős függésű országunk nem ugathat a nagyhatalmakra, nem pofázhat azok belügyeibe, a globális válság túlélése érdekében nagyon óvatos, ügyes diplomáciát kellene folytatnunk. A folyamat végén akár olyan helyzet is előállhat, amikor lehet közel teljes a szuverenitásunk (utódainké), de addig át kell evickélni a viharon.

Gyurcsány nem a kedvencem, enyhén szólva sem, de e külpolitikai téren sokkal tehetségesebbnek bizonyult. Erre esélyes, hogy elbukik a belpolitikán...
Az meg az ő sokszoros bűne. Miért nem lehetett egy fickóba többféle talentumot pakolni, Uram?

8 megjegyzés:

Névtelen írta...

Ebben az egészben csak az a meglepő, hogy Magyarország jelenleg (?) nem orosz érdekszféra. Ugyanakkor egészében nem független ország, ez alap.

Orbán viselkedése belefér a játék átlagos képébe, miszerint ő most pedálozik, hogy elnyerje a legatlantistább játékos címet, helyén van a pályán.

Gyurcsány furcsán mozog - most nem a kényszeres viselkedéséről van szó -, hogyan lehet ezt a vonalat eladni a szuverenitásgazdák felé?
Még inkább: mi lehet a háttérhatalom célja Gyurcsány játszatásával?

Netán már új gazda van, csak erről még egy szűk körön kívül senki sem tud (és Orbánnak is elfelejtették megmondani)?! Másként nehezen magyarázható, hogy Gyurcsány ennyire nyíltan eltávolodik az atlantista vonaltól, ami - kimondatlanul ugyan, de - végső soron neki is meghatározó kellene legyen.

Üdv,
Batka

Bobkó Csaba írta...

Ezt talán legjobb lesz beleírni a bejegyzésbe, mert alapkérdés.

Névtelen írta...

Köszönöm a kisérletet a Gyurcsány "pályaháborgásainak" magyarázatára.
Megint egyetértek (szinte már unalmas:) a levezetés döntő részével. Árnyalni szeretném, hogy szerintem miért nem magyarázza meg kellőképpen, hogy Gyurcsány miért tesz arra a lóra, ami lehet egyszer befutó lesz, de rajta már nem segít.

Először is a szerző örvendetesen alkalmazza -illetve továbbfejleszti!- a gyakorlatban Bogár László paradigmáját, ami szerintem is az eddigi legjobban modellezi a megélt valóságot.

Elfogadva, hogy itt (legalább) kettős függőség áll fönn és az oroszok folyamatosan erősödnek, ki kell jelenteni, hogy jelen pillanatban, az egyszerűség kedvéért atlantistának nevezett, háttérhatalom dominál.
Amíg a jelenlegi pénzügyi rendszer össze nem omlik ez így marad, tehát az ország elkövetkező néhány évét még a pénzhatalom fogja meghatározni. Ennek sajátja az is, hogy korlátlanul képes energiát vásárolni a (hitel)pénzrendszer feletti uralom birtokában.

A hazai "fejlesztésekről" (gázhálózat, autópálya) is elmondható, hogy arra találták ki, hogy "a piacról" mindig megvásárolható lesz a működtetéshez szükséges energia.
A Szovjetunióból orosszá változó ország eleinte ezen a nyomon haladt, ti. az atlantiak által definiált világ(szabad)piac részévé kell válnia.
Oroszország története a szovjet időszaktól éppen azt példázza, hogyan lépett ki a neki rendelni szándékozott szerepből önálló tényezővé.

Egyetértek az energiaválság és a pénzügyi válság összekapcsolásával és azzal, hogy lehet, éppen az energia lesz az a -nem várt?!- lék, ami az egész konstrukció elsüllyedését elsüllyedését eredményezheti. De ez a politika szemszögéből nézve legalábbis középtáv, vagy inkább hosszútávúnak minősül.
(Probléma ez is: az időszámítás -vagy inkább időérzet- különbözősége. Ami energetikai szempontból rövid idő, a politikának végtelen sok.)

Orbán tehát a maga szempontjából ez alatt az idő alatt akar atlanti hátszéllel visszakerülni a hatalomba. (Jelenleg az energiahatalom nem rendelkezik Magyarországon átütő médiabirodalommal, a pénzügyi hatalom igen.)

Lehet, hogy Gyurcsány megpróbál előre menekülni, de a postban is említettek miatt ez nem biztos, hogy sikerül.
Ha Orbán sikerrel jár, akkor ki fog derülni, hogy a híres tanulási potenciálja lehetővé teszi-e, hogy Gyurcsánytól is tanuljon. Valamint kiderül, hogy a hatalomra jutás kedvéért nem kötötte-e meg túlságosan a kezét kötelező kompromisszumokkal, lehetetlenné téve a tanulási potenciál gyakorlati érvényesítését.

Ha mégis Gyurcsánynak van igaza, az azt jeleni, hogy ő már tudja, hogy közel a váltás. (?)
Riasztó lehetőség...!
Üdv,
Batka

gab írta...

Helló!

A Story magazin augusztusi számában volt egy 6 oldalas cikk Orbán Viktorról. Azért töltöttem fel, mert megakadt a szemem azon, hogy parasztháza, meg gazdasága van vidéken. Mintha tudná, hogy egyszer visszavonul majd. Érdekes. Itt a link, ahonnan letölthető a scannelt újság.

http://www.sendspace.com/file/pqvn3v

Bobkó Csaba írta...

Rokonszenves család, vonzó vályogház. De az atlantista ámokfutásért továbbra is haragszok rá!

gab írta...

Igen, nyomon követtem a különböző fórumokon a hozzászólásaidat, és egyetértek velük. Ez a Story cikk nyilván a háziasszonyok körében szerez 3-400e szavazatot Orbánnak, de én már minden újságot erőforrásválságos szemmel nézek, ezért akadt meg a szemem ezen is. Fenntarthatósági szempontból Orbán igencsak jól áll... neki már megvan a vidéki háza, amit Te is propagálsz. Érdekes, mi?

Bobkó Csaba írta...

Először is Orbán ott nőtt fel, tehát részéről ez egy kézenfekvő dolog, hogy ott van a békés vidéki menedéke, családi fészke, minden válságtól függetlenül. Másrészt elég okos ösztönre is utal.
Politikusnak, közismert közszereplőnek lenni a válság fényében kezd életveszélyes foglalkozás lenni, főleg a polgárháború irányába felkorbácsolt tömegérzelmek miatt. Egyes politikusok és családjuk simán áldozatul eshetnek az előttünk álló szörnyű káosznak, ahogy persze kisemberek tömegei is.
Tehát egy erősen megosztó, ellenfelei által iparszerűen démonizált politikus (ez mind Orbánra, mind Gyurcsányra vonatkozik, bár nem tekintem erkölcsileg egyformának őket) nem települhet AKÁRHOVÁ vidékre, politikai pályája utáni visszavonulás céljával.

Valamiazt súgja nekem, hogy Gyurcsány sehol nem talál hazánkban biztonságos helyet, Orbán pedig megtalálta a legkézenfekvőbbet, ahol felnéznek rá, ahol remélhetőleg megvédenék.

Az átlagpolgár számára se tudok jobbat javasolni, mint azt, hogy amennyiben nagyvárosból készül vidékre menekülni, az egyik legfontosabb helykiválasztási szempont a kapcsolati tőke, a rokonok, barátok közelsége legyen.
Szerencsés esetben oda, ahonnan elszármazott. Természetesen sokaknak bármi jobb lesz majd, mint mondjuk a több tízezres lakótelep, vagy annak közvetlen szomszédsága.

Névtelen írta...

Így van, de aki idejében ébred és nem ijed meg a munkától, ma már a legtöbb faluba "be tudja dolgozni" magát néhány év alatt.

Üdv,
Batka